Spadkodawca w chwili śmieci pozostawał w związku małżeńskim. Z małżeństwa tego pochodziła pełnoletnia córka. Spadkodawca sporządził ważny testament, mocą którego do całości spadku po nim, jako spadkobiercę, powołał swoją żonę. Czy córka została pozbawiona jakichkolwiek praw do spadku?
1. Podatek od spadków i darowizn 2. Urlop macierzyński 3. Minimalne wynagrodzenie za pracę
1. Podatek od spadków i darowizn
2. Urlop macierzyński
3. Minimalne wynagrodzenie za pracę
Niejednokrotne strony umowy, dla wzmocnienia pewności jej wykonania, zastrzegają, iż jedna ze stron jest zobowiązana do przekazania drugiej stronie zadatku lub zaliczki. W potocznym znaczeniu zaliczka i zadatek uchodzą za pojęcia tożsame, jednak ich rozróżnienie ma w praktyce ma bardzo duże znaczenia, bo wiąże się z innymi skutkami prawnymi.
Pani Barbara i pan Zbigniew są małżeństwem. Postanowili napisać wspólny testament. Pani Barbara wzięła kartkę papieru, wkręciła ją w maszynę do pisania. Małżonkowie uzgodnili, że uczynią sie na wzajem spadkobiercami. Jeśli pierwsza umrze pani Barbara to wszystko po niej odziedziczy małżonek, pan Zbigniew, natomiast, jeśli pierwszy zasiądzie w gronie aniołów pan Zbigniew, wtedy po nim będzie dziedziczyła pani Barbara. Pani Barbara napisała na maszynie treść uzgodnionego testamentu. Pod maszynopisem podpisała się pani Barbara i pan Zbigniew, w piśmie zawarto także datę jego sporządzenia. Czy tak sporządzony testament jest ważny?
Pani Maria została zwolniona z pracy. Pracodawca wydał jej świadectwo pracy, z którym udała się do urzędu pracy by zarejestrować się jako osoba bezrobotna. W urzędzie pracy poinformowano ją, że świadectwo pracy jest błędnie sporządzone, gdyż nie zawiera podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy i na tej podstawie odmówiono jej zarejestrowania. Jakie uprawnienia przysługują pani Marii w przypadku wydania jej niewłaściwego świadectwa pracy przez pracodawcę?
Pani Beata przez okres kilku miesięcy była związana z panem Janem, para mieszkała razem. Gdy pani Beata zorientowała się, że jest w ciąży, poinformowała o tym swojego partnera. Pan Jan początkowo twierdził, że cieszy się z tej wiadomości, jednak wkrótce wyprowadził się ze wspólnie zajmowanego mieszkania i zerwał kontakt z panią Beata. W jaki sposób pani Beata może dochodzić ustalenia ojcostwa i jakie przysługują jej roszczenia względem ojca dziecka?
Pani Ania ma 19 lat. Jej tata uległ w miejscu pracy wypadkowi, w wyniku, którego poniósł śmierć. Jakie świadczenia przysługują Pani z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu śmierci ojca?